NASLJEDNIČKA IZJAVA

napisala

u kategoriji

Jednom kad se otvori ostavinski postupak, sud poziva potencijalne nasljednike, u pravilu najbliže srodnike ostavitelja, da daju svoje nasljedničke izjave. Zakon o nasljeđivanju propisuje na koji način se daje nasljednička izjava, odnosno izjava kojom se stranka odriče od nasljedstva, koji je mogući sadržaj te koji su pravni učinci davanja nasljedničke izjave.

Nasljednička izjava je u principu izjava potencijalnog nasljednika, odnosno srodnika ostavitelja, želi li da mu zbog smrti ostavitelja pripada nasljedno pravo ili to ne želi. S obzirom da se po našem Zakonu o nasljeđivanju nasljeđuje se u trenutku smrti, davanje pozitivne nasljedničke izjave nije pretpostavka za stjecanje nasljednog prava. Stoga je u članku 220. stavku 1. Zakona o nasljeđivanju je propisano da je svatko ovlašten, ali nitko nije dužan dati nasljedničku izjavu.

Međutim, ako pozvani nasljednik nije dao izjavu o odricanju od nasljedstva smatra se da želi biti nasljednikom.

Iako nije dužnost nasljednika da da nasljedničku izjavu, ako on pak odluči dati nasljedničku izjavu Zakon o nasljeđivanju propisuje pretpostavke za valjanost izajve:

  • usmeno pred ostavinskim sudom ili pred svakim drugim općinskim sudom, ili
  • predajom ostavinskom sudu ovjerovljene isprave o tome.

Samo nasljedinčka izjava dana na jedan od dva načina je valjana i proizvodi pravne učinke u ostavinskom postupku.

Ako se nasljednička izjava daje pred ostavinskim sudom ili nekim drugim općinskim sudom, potrebno je da zapisnik potpišu nasljednik, njegov zakonski zastupnik ili punomoćnik. Ako nasljednik ili njegov zastupnik nije u stanju potpisati nasljedničku izjavu, navest će razlog ovlaštenoj osobi, koja će to zabilježiti u zapisniku.

U odnosu na okolnosti svakog pojedinog slučaja ovisiti će i sadržaj nasljedničke izjave. Ponekad osobe pozvane na nasljedstvo neće se prihvatiti nasljedstva iz razloga što ne žele odgovarati za ostaviteljeve dugove, ili će se pak prihvatiti nasljedstva kad u ostavini ima imovine. Važno je da je sadržaj izjave određen: odnosno da je izričito očitovano prihvaća li se nasljednik nasljednog dijela ili ga se odriče.

Ako nasljednik u nasljedničkoj izjavi ne navede odnosi li se njegova izjava na ono što mu pripada na temelju zakona, ili na temelju oporuke, ili kao nužni dio, smatra se da se izjava odnosi na nasljedstvo na bilo kojem temelju. Ne može se odreći nasljedstva nasljednik koji je raspolagao nasljedstvom ili nekim njegovim dijelom.

U slučaju ako nasljednik se odriče svog nasljednog prava, odricanje vrijedi i za potomke onoga koji se odrekao, ako odricatelj nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime. Prilikom davanja takve izjave, sud je dužan upozoriti na to nasljednika.

Međutim, nasljednik se ne može odreći svog nasljednog djela u korist drugog nasljednika, nego ukoliko želi da njegov nasljedni dio pripadne nekom od pozvanih nasljednika, on daje izjavu kojom se prihvaća nasljedstva i ustupa svoj dio drugom nasljedniku.

Dakle, prema svom sadržaju nasljedničke izjave mogu biti pozitivne (prihvaćanje nasljedstva) i negativne (odricanje).

Davanje nasljedničke izjave za sobom povlači nekoliko bitnih pravnih posljedica.  

Nasljednik koji je u propisanom obliku dao izjavu da prihvaća nasljedstvo, ne može ga se više odreći.

Izjava o odricanju od nasljedstva ili o prihvatu nasljedstva ne može se opozvati.

To znači da onog trenutka kad nasljednik da svoju nasljedničku izjavu, on više na nju ne može utjecati.

Na temelju danih nasljedničkih izjava, ostavinski sud donosi odluku kojom utvrđuje koji nasljednici nasljeđuju ostavitelja te koliko je njihovo nasljedno pravo.

Međutim, ako je nasljednik dao nasljedničku izjavu tako da je postojala neka mana volje (zabluda, prijetnja, prijevara i sl.) nasljednik može izjavu pobijati po općim pravilima o pobijanju pravnih poslova zbog mana volje.

Važno je istaknuti da odricanje od nasljedstva ne odnosi se na naknadno pronađeno imovinu ostavitelja. To znači da ako se pojavi imovina ostavitelja o kojoj se nije raspravljalo u ostavinskom postupku, nasljednik će se ponovno pozvati da da nasljedničku izjavu i tada se može prihvatiti nasljedstva.