Odgovornost bračnih drugova za obveze prema trećima osobama

napisala

u kategoriji

Postojanje obveza prema trećim osoba – dugova, nakon razvoda braka, a u pojedinim slučajevima i prije sklapanja braka, ostavlja mjesta brojnim sudskim sporovima. Obiteljski zakon razlikuje slučajeve u kojima za dugove odgovara samo jedan bračni drug te slučajeve u kojima odgovaraju oba bračna druga solidarno.

Pojedinačne obveze bračnih drugova – odgovornost jednog bračnog druga

Prema članku 43. Obiteljskog zakona za obveze koje je jedan bračni drug imao prije sklapanja braka, kao i za obveze koje je samostalno preuzeo nakon sklapanja braka, a koje se ne odnose na tekuće potrebe bračne i obiteljske zajednice, ne odgovara drugi bračni drug.

U konkretnom slučaju Obiteljski zakon na vrlo jasan način propisuje da drugi bračni  drug  ne odgovora za obveze:

  1. koje je jedan bračni drug imao prije sklapanja braka i
  2. obveze koje je samostalno preuzeo nakon sklapanja braka, a koje se NE odnose na tekuće potrebe bračne i obiteljske zajednice.

U prvom slučaju radi se o obvezama koje su nastale do trenutka zaključenja braka po bilo kojoj osnovi, bilo da se radi o otplati kredita, minusa na karticama, režijskih troškova stanovanja u vlastitom domaćinstvu. Dakle, u slučaju da jedan bračni drug sklopi brak, a u tom trenutku već ima postojećih dugova, drugi bračni drug za te dugove prema odredbi članka  43. Obiteljskog zakona ne odgovora.

S druge pak strane, bračni drug ne odgovora ni za one obveze koje je drugi bračni drug preuzeo nakon sklapanja braka pod uvjetom da ih je samostalno preuzeo i da se pri tom ne odnose na tekuće potrebe bračne i obiteljske zajednice. Ta dva uvjeta moraju biti kumulativno ispunjenja kako drugi bračni drug ne bi odgovarao za dugove. Kao primjer ovakvog slučaja može se navesti situacija u kojoj jedan bračni drug sklapa Ugovor o kreditu kojim otplaćuje obveze koje je imao prije sklapanja braka.

Iako nije zakonom propisano, valja imati na umu da bračni drug ne odgovara za dugove koje je drugi bračni drug obvezan ispuniti temeljem nasljeđivanja. Naime, dugovi koje jedan bračni drug stekne na temelju rješenja o nasljeđivanju, ne odnose se na tekuće potrebe bračne i obiteljske zajednice.

Solidarne obveze bračnih drugova

Postoje određeni slučajevi u kojima bračni drugovi odgovaraju solidarno za obveze prema trećima.

Prema članku 44. stavku 1. Obiteljskog zakona za obveze koje je jedan bračni drug preuzeo radi namirenja tekućih potreba bračne i obiteljske zajednice, kao i za obveze koje su bračni drugovi preuzeli zajednički u vezi s bračnom stečevinom, odgovaraju oba bračna druga solidarno bračnom stečevinom i vlastitom imovinom. Solidarna odgovornost prema članku 43. Zakona o obveznim odnosima znači da svaki dužnik solidarne obveze odgovara vjerovniku za cijeli dug i vjerovnik može zahtijevati njegovo ispunjenje od koga hoće sve dok ne bude potpuno ispunjen.

Dakle, bračni drugovi odgovaraju za dugove solidarno i to u dvije konkretne situacije:

  1. ako je jedan bračni drug samostalno preuzeo obveze, ali radi namirenja tekućih potreba bračne i obiteljske zajednice
  2. ako su brčni drugovi preuzeli zajednički obveze u vezi s bračnom stečevinom.

U svakom konkretnom slučaju se treba prosuđivati jesu li navedeni uvjeti ispunjeni, ali poseban problem može se pojaviti kod tumačenja „tekućih potreba bračne i obiteljske zajednice“.

Naime, sasvim je logično da će se sklapanje ugovora o kreditu radi kupnje nekretnine koja predstavlja obiteljski dom smatrati da je obveza preuzeta radi namirenja tekućih potreba obiteljske zajednice, kao i plaćanje popravaka, režijskih troškova, ili pak iznosa najamnine za nekretninu u kojoj zajedno stanuju. S obzirom da navedena kategorija nije strogo definira mogu se pojaviti slučajevi u kojima je sporno je li neka preuzeta obveza bila potrebna radi namirenja tekućih potreba bračne i obiteljske zajednice. Primjerice, ukoliko jedan bračni drug kupi za sebe novi mobilni telefon i pri tom ugovori za svoje potrebe mobilnu uslugu. U tom slučaju, drugi bračni drug bi trebao dokazati da navedena obveza nije bila namijenjena radi namirenje tekućih potreba bračne i obiteljske zajednice.

Drugi slučaj u kojem bračni drugovi odgovaraju solidarno ako su preuzeli zajednički obveze vezane uz bračnu stečevinu. Kao jedan od primjera ovakve situacije bi bile i obveze proizašle iz obavljanja obrtničke djelatnosti kao i obveze radi stjecanja imovine za obavljanje djelatnosti.

U slučaju iz članka 44. stavka 1. Obiteljskog zakona, dakle ako postoji solidarna odgovornost bračnih drugova, bračni drugovi odgovaraju ne samo bračnom stečevinom, već i njihovom vlastitom imovinom. To u principu znači da oni za preuzete obveze odgovaraju cijelom svojom imovinom, i to bez obzira na kojem pravnom temelju i bez obzira u kojem trenutku su ju stekli.

Vjerovnik solidarnih obveza bračnih drugova ima pravo potraživati ispunjenje od bilo kojeg bračnog druga, sve dok mu dug ne bude u cijelosti podmiren. Postavlja se pitanje koja je pravna opcija onog bračnog druga koji je obvezu u cijelosti podmirio.

Prema članku 52. stavku 1. Zakona o obveznim odnosima dužnik koji je ispunio obvezu ima pravo zahtijevati od svakog sudužnika da mu naknadi dio duga koji pada na njega. Prema članku 44. stavku 2. Obiteljskog zakona ako je radi namirenja zajedničkih obveza iz suvlasničkoga dijela bračne stečevine ili iz vlastite imovine jednoga bračnog druga naplaćeno više nego što iznosi njegov dio duga, taj bračni drug ima prema drugom bračnom drugu pravo na naknadu toga iznosa iz njegova dijela bračne stečevine, odnosno iz njegove vlastite imovine. Prema navedenom jasno je kako jedan bračni drug koji je podmirio u cijelosti dug ima pravo potraživati od drugog bračnog druga naknadu tog iznosa.

Prema članku 44. stavku 3. Obiteljskog zakona smatra se da su bračni drugovi za solidarne obveze odgovorni u jednakim dijelovima, ako nisu drukčije ugovorili. Zakon ostavlja bračnim drugovima mogućnost da bračnim ugovorom dogovore drugačiji način odgovornosti za dugove.

Sve potencijalne pravne probleme koji bi mogli nastati zbog dugova bračni drugovi mogu riješiti sporazumno (bilo u vidu sklapanja bračnog ugovora ili u postupku medijacije) ili sudskom odlukom, ali u svakom slučaju valja razlikovati situacije kad za obveze prema trećima odgovara samo jedan bračni drug, a kad je njihova odgovornost solidarna.